מחשבה קדימה | אלון ברוידא | יעוץ לעסק משפחתי | מעבר בין-דורי | יעוץ לשותפויות | הדרכת דור ההמשך | עסקים משפחתיים - למה אני זקוק לחוקה משפחתית

טלפון:09-7880210  •  פקס:09-7880216
 
עקבו אחרינו

 
חפש באתר:  

צור קשר מהיר
מפגשים / הרצאות קרובות
לברור פרטים על המפגשים הקרובים צלצל   09-7880210
 
למה אני זקוק לחוקה משפחתית
דף הבית >> מאמרים >> למה אני זקוק לחוקה משפחתית

חוקה משפחתית - מה היא תיתן למשפחה שלי ולעסקים שבבעלות המשפחה 

מאת -רו"ח אלון ברוידא מנכ"ל מחשבה קדימה בע"מ, מומחה להעברת רכוש ועסקים מדור לדור.


מזה כ 25 שנה אני עוסק בגיבושן ועיצובן של חוקות משפחתיות.

חוקה משפחתית מהווה מערכת של הסכמות, הבנות, ערכים וכללי "משחק" אשר שותפים בעסק מנחילים לילדיהם, לבני משפחתם ולשותפים העתידיים בעסק אותו הם הקימו.

יש הטועים וחושבים שחוקה משפחתית היא מסמך משפטי  אותו מגבש עורך דין.

חוקה משפחתית איננה מסמך, היא תהליך, תהליך שמגבש הסכמות.
במהלך התהליך מתגבשת מערכת הסכמות לגבי מה כן ומה לא.
הסכמות שנוצרו לאחר שיחות הבהרות ודיונים שמטרתם להגדיר מטרות, יעדים, הסכמות וכללי משחק בעסק, במשפחה ובין משפחות השותפים.


חוקה משפחתית אמורה לתת ביטוי לתורה שבעל פה שיצרה עסק מצליח והביאה אותו לאן שהוא היום. לאמונות, לדרכי פעולה, לדרכי חשיבה, לדרכי תגובה שמייחדות את השותפות/החברה שלך.
כללי המשחק המתגבשים נועדו לאפשר למייסדים להעביר את היצירה שבנו תוך שמירה על ביטחונם וביטחונו של כל מי שחשוב להם - בת הזוג, הילדים שרוצים להיכנס, הילדים שהעדיפו לצמוח מחוץ למסגרת העסק המשפחתי וקרובי משפחה אחרים.

חוקה משפחתית נועדה לגבש, מראש הגנות מפני מתקפות צפויות על העסק שיצרנו ועל שלמותו. מתקפות שאם לא נמצא להן פיתרון, בשלב מוקדם, עלולות להרוס את היצירה הגדולה שיצרנו. 

כל בעל עסק המבקש להעביר את עסקו לבני משפחתו ולבני משפחת שותפיו חייב להבין שהוא לא רק נותן הוא בעיקר מקבל! הוא מקבל את האפשרות להאריך את חייו של העסק שהקים מעבר למגבלות החיים והבריאות של מייסדיו. השותפים החדשים באים אל המוכן זה נכון, אבל אם הם לא יבואו, לא יהיה עסק. חוקה משפחתית מאפשרת להם לבוא וגם להישאר.

במהלך בנייתה של חוקה משפחתית מתגבשות מערכות דיווח, קבלת החלטות ותיקצוב שמותאמות למשפחה ולעסק מסוים במטרה ליצור שקיפות.

היסוד לכל שותפות הוא  מערכות יחסים תקינות בין השותפים הקיימים והעתידיים - מערכות המבוססות על: אמון - כבוד – פירגון – אהבה והעדר פחד.

בשיחות המתקיימות לקראת גיבושה של חוקה משפחתית אנו חייבים להבהיר אם הפרמטרים הנ"ל קיימים.

פחד  מונע מבני משפחה לדבר על נושאים שאם לא יטופלו היום כשהם קטנים, יגרמו למריבות חיכוכים אי הבנות וסכסוכים שיגזלו זמן ניהול יקר ויגרמו במקרים רבים ליציאת העסק מידי דור ההמשך.
פחד מונע פנייה לטיפול בזמן, דוחה את הטיפול הפוגע בכושר הישרדותו של העסק ומונע אפשרות לפתרון יעיל וסביר.

כשמפחדים לא מדברים וכשלא מדברים לא מוצאים פיתרונות וכשאין פתרונות הופך הטפל לעיקר והעיקר נעלם.
פחד גורם לאנשים לאבד את התרנגולת שמטילה להם ביצי זהב,
לאבד את המנגנון מייצר ההכנסות בתמורה לסכום חד פעמי סכום שבסבירות גבוהה הם יבזבזו על רמת חיים שתגרום לסכום שקיבלו, גבוה ככל שיהיה, להעלם תוך תקופה קצרה.

חוקה משפחתית היא תהליך המאפשר לאנשים להתגבר על פחדיהם וליצור פתרונות מעשיים פתרונות שיאפשרו את הביחד ואת הכוחות הנדרשים כדי שיוכל להמשיך לנהל את העסק לאורך זמן בידי המשפחות שהקימו אותו תוך שמירה על החיוך בין השותפים ובמשפחות.

חוקה משפחתית לא נוצרת על ידי אדם אחד  אלא ע"י קבוצה.
לא משנה כמה חזק אתה חושב שאתה כיום, עתיד העסק תלוי ביכולות שלך היום אבל גם ביכולות של דור ההמשך לפעול יחדיו. אם לא תגרום, היום, לדור ההמשך להיות שם אחד בשביל השני תמצא שאתה, הורס במו ידיך או במו מחדליך ופחדיך את כל מה שיצרת ובנית ומונע מעסקך וממשפחתך את הפיתרונות אשר צפויים לעמוד גם בימי סגריר.


העיתונאים יכתבו דור ראשון בונה ודור שני הורס אבל המציאות היא שדור ראשון בונה ודור ראשון, אם אינו מספיק חזק להעביר סמכויות וידע בזמן, הורס את כל מה שהוא בנה.

במהלך בנייתה של חוקה משפחתית נגדיר סמכויות, נבהיר את רמת המעורבות של בני משפחה שונים בקבלת החלטות, נבחין בין בעלים מנהלים ועובדים ונבהיר מה הכישורים וההשכלה הנדרשים כדי להשתלב בתפקיד מסוים בעסק מסוים.

התוצרים של חוקה משפחתית יכולים להיות מגוונים והם יכללו בין היתר הסכם שותפים, תקנון, הסדרי ממון, הסדרים עם ידועים וידועות בציבור, צוואות, הסדרי נאמנות, הסכמי עבודה, חברות החזקה , מכתבי הבנות  וכל מסמך אחר אשר תוך כדי התהליך נחשוב כי יש בו צורך. המסמכים יבנו בתאום עם יועצך החשבונאים, המשפטיים והעסקיים.

חוקה משפחתית, שנבנתה כראוי, היא המתנה היפה ביותר שיכול אדם להעניק לבני משפחתו מתנה שתלווה אותם במשך שנים רבות ותשמור על החיוך במשפחה! 

חוקה משפחתית בונה את הגשר בין דורות ובין אנשים, בין שותפים בהווה ושותפים בעתיד.
המסמכים חשובים אבל חשוב עוד יותר הוא התוכן, ההסכמות וההבנות שנוצרו והן שמאפשרות לעסק להמשיך להתקיים ולפרנס בכבוד את כל השותפים בו היום ובעתיד.


לפרטים נוספים ולתאום פגישה עם רו"ח אלון ברוידא, ניתן לכתוב לנו בעמוד "צור קשר" או להתקשר לטלפון 09-7880210 

 

מחשבה קדימה – ייעוץ לעסקים משפחתיים הינה חברת הייעוץ המובילה בישראל את תחום העסקים המשפחתיים מאז 1987, המתמחה בעיצוב וגיבוש תוכניות עסקיות ופתרונות מעשיים שיאפשרו המשכיות בעלות וניהול חברות משפחתיות ע"י דור ההמשך.
מחשבה קדימה בהנהלתו של רו"ח אלון ברוידא יוצרת תוכנית עסקית הממקסמת את פוטנציאל החברה ונותנת מענה מיטבי מבחינה פיננסית, חוקית, עסקית ובין אישית.
מחשבה קדימה – ייעוץ לעסקים משפחתיים, מדריכה, מגבשת ומכינה עבור לבעלי עסקים ומשפחותיהם תוכנית עסקית וחוקה משפחתית, הכוללת: הסדרי שותפות, מנגנוני תגמול, הסדרי פרישה ומכירה של עסקים.
תהליך גיבוש התוכנית העסקית במחשבה קדימה – ייעוץ לעסקים משפחתיים מטפל בהיבט בכלכלי, משפחתי, רגשי בינאישי, מיסויי ובנקאי תחת קורת גג אחת ובדיסקרטיות.

היבטים פיננסיים עסקיים ומשפחתיים לקראת גיבוש:

הסכם שותפות
הסכם יחסי ממון
הסדרי ממון
תקנון
תקנון חברה
תכנון עסקי משפחתי
תכנית גישור לעסק משפחתי
ייעוץ לעסק משפחתי
ייעוץ עסקי פיננסי
עסק משפחתי
הערכת שווי חברה
הכשרת הדור הניהולי החדש
הגנה על נכסי המשפחה
דור ההמשך
העברת נכסים מדור לדור
מנהלים בחברות משפחתיות
העברת עסק משפחתי
מכירת עסק משפחתי
העברת רכוש מדור לדור
העברת נכסים ועסק מדור לדור
חברות משפחתיות
עסקים משפחתיים
מבנה ארגוני
תוכנית עסקית
מנגנונים לקבלת החלטות

כל הזכויות שמורות © לחברת מחשבה קדימה – ייעוץ לעסקים משפחתיים   •   שירותי מחשבה קדימה – ייעוץ לעסקים משפחתיים אינם מהווים תחליף לשירותים משפטיים.
לייבסיטי - בניית אתרים